تبلیغات
اخبار خوب ایران و جهان - عمر زنان کوتاهتر شده، عمر مردان بلندتر
جمعه 8 اردیبهشت 1391  10:25 ق.ظ    ویرایش: - -

اختلاف طول عمر مردان و زنان در حال کاهش است و مردان شاید در سال ۲۰۳۰ به عمر متوسط زنان دست یابند. این مطلب را یک مشاور اداره آمارهای ملی بریتانیا اعلام کرد.

به گزارش بی بی سی، پروفسور لی می هیو گفت که اختلاف طول عمر مردان و زنان در دهه ۷۰ با شش سال افزایش به بالاترین حد رسیده بود. .عمر متوسط انسان ها در سراسرجهان در حال افزایش است، اما طول عمر مردان با سرعت بیشتری افزایش می یابد. تصور می شود که کاهش مصرف سیگار در بین مردان توضیحی برای این تحول باشد.

پروفسور می هیو، استاد آماردر مدرسه کاس بیزنس، داده های اطلاعاتی در مورد طول عمر در انگلستان و ویلز را تحلیل کرد. او می خواست در مورد عمر متوسط اشخاص سی سال به بالا به نتیجه ای دست یابد.

مردان سالم تر زندگی می کنند؟

براساس یافته های پروفسور هیو، مردان که دهه های طولانی از زنان عقب مانده بودند، اکنون به سرعت به آنها نزدیک تر می شوند. این دانشمند آمار در ادامه سخنانش گفت، اگر این روند ادامه یابد، عمر متوسط هردو جنسیت می تواند در سال ۲۰۳۰ به ۸۷ سال برسد.

به گفته پروفسور هیو: جالب این است که در حدود ۲۰ سال گذشته عمر متوسط مردان سی ساله شش سال افزایش یافت و اگر در ۲۰ سال آینده طول عمر مردان به همان اندازه زیاد شود، با عمر متوسط زنان یکسان می شود.

یک دلیل افزایش عمر متوسط مردان شاید به سبک زندگی سالم تر آنها ارتباط داشته باشد. پروفسور هیو، دانشمند آمار نیز تصور می کند که یکی از دلایل اصلی کاهش شمار مردان سیگاری است.

در گذشته میلیونها مرد شغلهای خطرناکی داشتند. آنها به طور مثال در معدن زغال سنگ کار می کردند. همچنین دسترسی به پزشک نیز به افزایش طول عمر مردان کمک می کند. بیماران قلبی که اکثر آنها را مردان تشکیل می دهند، اکنون نسبت به چند دهه پیش عمر متوسط بلندتری دارند.

در مقابل زنان برخی از عادت های مردان را پیش گرفته اند و به طور مثال دیرتر از مردان شروع به سیگار کشیدن کردند. اکنون در حالی که میزان سرطان ریه در زنان درحال افزایش است، در مردان به سرعت کاهش می یابد.

اما در مورد پسران هنوز عواملی وجود دارد که از رسیدن آنها به عمر متوسط دختران جلوگیری می کند. احتمال مرگ نوزادان پسر در نخستین سال زندگی شان بیشتر از دختران است. همچنین شمار مردانی که به ورزشهای خطرناک روی می آورند و یا درگیر سوانح خطرناک می شوند بیشتر است. به این ترتیب زنان در زمینه امید به زندگی همچنان جلو دارند.

پروفسور دیوید لئون، از مدرسه عالی بهداشت و مناطق گرمسیری گفت: زنان در تقریبا همه کشورهای دنیا در زمینه طول عمر اندکی پیشتاز هستند. اما او افزود که اختلاف عمر متوسط در برخی کشورها درحال از بین رفتن است. در کشورهایی با سطح پایین طول عمر مانند آفریقای سیاه، اختلاف چندانی بین زنان و مردان وجود ندارد. این مساله به گسترش بیماری های عفونی برمی گردد که مردان و زنان را به یک نسبت درگیر می کند.

به گفته پروفسور لئون: مردان نسبت به گذشته بیشتر به خودشان می رسند و مردان در حال رسیدن به عمر متوسط زنان هستند.

www.NiceNews.IR

   


نظرات()   

اخبار خوب ایران و جهان