تبلیغات
اخبار خوب ایران و جهان - سران کدام كشورها به اجلاس تهران می آیند؟
چهارشنبه 1 شهریور 1391  01:33 ب.ظ    ویرایش: - -

شانزدهمین اجلاس سران جنبش غیرمتعهدها در تاریخ نهم و دهم شهریور ماه در سالن اجلاس سران كنفرانس اسلامی با سخنرانی مقام معظم رهبری برگزار می‌شود و طبق گفته‌ی سخنگوی این اجلاس 41 كشور تاكنون اعلام كرده‌اند كه در سطح عالی در این اجلاس حضور پیداكنند. .به گزارش ایسنا، سخنگوی شانزدهمین اجلاس سران غیرمتعهدها تاكنون اسامی سران كشورهایی را كه در جریان برگزاری شانزدهمین اجلاس سران غیرمتعدها به تهران سفر می‌كنند به صورت رسمی اعلام نكرد و در توجیه این رفتار، به مشی كشورهای غربی در اعمال فشار به سران این كشورها در بازنگری نسبت به سفر به تهران اشاره كرد ، موضوعی كه اخیرا در مورد سفر بان كی مون به تهران كم و بیش شاهد آن بودیم .

با وجود تمهیدات اندیشده شده و تلاش غرب برای منصرف كردن مهمانان اجلاس تهران كه با هدف منزوی كردن ایران صورت می‌گیرد، گزارش پیش‌رو، نام برخی از كشورهایی را كه در حد سران در این اجلاس شركت می‌كنند، منتشر كرده است.

بر اساس این گزارش تعدادی از كشورهای منطقه كه در سطح عالی در این اجلاس حضور پیدا می‌كنند عبارتند از امیر كویت، رییس‌جمهور پاكستان، امیر قطر، رییس‌جمهور تركمنستان، رییس جمهور تاجیكستان، پادشاه عمان، رییس‌جمهور افغانستان، رییس تشكیلات خودگردان فلسطین (محمود عباس)، نخست‌وزیر هند، رییس‌جمهور عراق، رییس مجلس لیبی، رییس‌جمهور مصر و ... .

بر اساس این گزارش شنیده شده كه برخی از كشورهای آمریكای لاتین چون كوبا، ونزوئلا و اكوادور، بولیوی و ... نیز در این اجلاس در سطح سران شركت می‌كنند.

یكی از كشورهای عضو این جنبش كه در حال حاضر بیشتر توجهات را در عرصه جهانی به خاطر تحولاتی كه در آن در حال رخ دادن است، به خود جلب كرده سوریه است كه جهت شركت در این اجلاس از بشار اسد رییس‌جمهور این كشور دعوت به عمل آمد، گرچه اعلام شده كه حضور وی در اجلاس تهران بستگی به شرایطی دارد كه در كشورش حاكم است، البته عده‌ای از تحلیلگران معتقدند كه این اجلاس تریبون مناسبی است برای بشار اسد كه بتواند مواضع كشورش را در حضور نمایندگان بیش از 120 كشور اعلام كند.

با توجه به سفر هفته گذشته رییس‌جمهور به عربستان نیز این انتظار وجود دارد كه این كشور نیز در سطح مناسب در این اجلاس شركت كند.

همچنین خبرهایی به گوش می‌رسد كه اردن و امارات نیز در سطح عالی در این اجلاس حضور داشته باشند.

از سران دو كشور تركیه و روسیه نیز جهت حضور در این اجلاس به عنوان میهمانان ویژه دعوت به عمل آمده كه به نظر می‌رسد روسیه در سطح وزیر خارجه شركت كند، گرچه سطح شركت تركیه در این اجلاس به صورت قطعی مشخص نشده است.

تاكنون حضور نمایندگان 100 كشور در این اجلاس قطعی شده است.

به گفته فرقانی سخنگوی اجلاس، 21 كشور نیز در سطح وزیر خارجه و پنج كشور نیز در سطح فرستاده ویژه رییس‌جمهور، دو كشور نیز در سطح وزیر (غیر از وزیر خارجه) شركت می‌كنند.

فرقانی همچنین اعلام كرده است: دیگر كشورها نیز در سطوح مختلف از جمله قائم مقام وزیر خارجه، معاون وزیر خارجه،‌ مدیركل، سفیر و یا نماینده این كشورها در سازمان ملل حضور خواهند داشت.

حدود یك هفته به زمان برگزاری شانزدهمین اجلاس سران غیرمتعهدها باقی مانده، باید تا روزهای نزدیك به زمان برگزاری اجلاس صبر كرد تا آمار دقیقی از كشورهای شركت‌كننده و سطح حضورشان به صورت رسمی اعلام شود. 

www.NiceNews.IR

   


نظرات()   

اخبار خوب ایران و جهان