تبلیغات
اخبار خوب ایران و جهان - ژاپن جزایر مورد مناقشه با چین را می‌خرد
سه شنبه 21 شهریور 1391  07:28 ب.ظ    ویرایش: - -

دولت ژاپن امروز (سه‌شنبه) به طور رسمی اعلام كرد به دنبال خرید چند جزیره مورد مناقشه كه چین و تایوان نیز مدعی آن‌ها هستند، است.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، به دنبال این خبر پكن نسبت به عواقب جدی چنین اقدامی هشدار داد.

.


"اوسامو فوجیمورا"، دبیركل كابینه دولت ژاپن امروز به خبرنگاران گفت: این كشور سه جزیره غیرمسكونی در دریای چین شرقی را از یك خانواده ژاپنی كه به عنوان مالك این جزایر شناسایی كرده، خریداری خواهد كرد و مبلغ 05 / 2 میلیارد ین (26 میلیون دلار) برای خرید آن اختصاص خواهد داد. 


چین و تایوان نیز مدعی این جزایر هستند. ژاپن این جزایر را بخشی از گروه جزایر "سنكاكوس" و چین آن‌ها را بخشی از گروه جزایر "دیائویو" می‌دانند.

فوجیمورا گفت كه تصمیم برای ملی كردن این جزایر در راستای حفظ صلح‌آمیز و باثبات سنكاكوس صورت می‌گیرد. شبكه تلویزیون ان اچ كی ژاپن اعلام كرد كه توافق با این خانواده امروز امضا شده است. این مناقشه مدت‌‌ها میان چین و ژاپن وجود داشته و در ماه‌های اخیر بالا گرفته است.

فوجیمورا تاكید كرد كه این جزایر بخشی از خاك ژاپن بوده و نباید موجب اختلاف نظر با دیگر كشورها یا مناطق دیگر شود.

وی گفت: ما مطمئنا نمی‌خواهیم این مساله در روابط دیپلماتیك ما با چین تاثیر بگذارد و این اهمیت دارد تا از هرگونه سوء تفاهم و یا حادثه غیرمنتظره اجتناب كنیم.

اعلام رسمی این خبر از سوی كابینه دولت ژاپن در حالی انجام شد كه وزارت امور خارجه چین نیز عنوان داشت كه پكن دست روی دست نگذاشته و تنها نظاره گر نقض حاكمیت منطقه خود نخواهد بود.

www.NiceNews.IR

   


نظرات()   

اخبار خوب ایران و جهان