تبلیغات
اخبار خوب ایران و جهان - از پادشاهی گیاهان! (گزارش تصویری)
یکشنبه 2 مهر 1391  02:41 ب.ظ    ویرایش: - -

به باور اکثریت ما، گیاهان موجوداتی ساکن و تنبل هستند که تنها زمان خود را به دریافت نور خورشید در روز و آزاد کردن دی اکسد کربن در شب می گذرانند. اما در قلمرو پادشاهی گیاهان نیز گونه های مختلف به فعالیت های جالب توجهی مانند جابجایی مکان، شکار، خوردن، حمله و دفاع از خود می پردازند. از این رو، در ادامه به معرفی برخی از جالب انگیزهای این قلمرو می پردازیم. 

.


 

این پیچک نارنجی با نام علمی "Cuscuta Pentagona" که در انگلیسی به آن "Dodder" می گویند، در واقع یک گونه گیاهی انگلی است. بررسی ها نشان داده که جوانه های این گیاه در هوا معلق بوده و مواد شیمیایی فرار آزاد شده از سوی گیاهان مجاور را برای انتخاب بهترین میزبان مورد بررسی قرار می دهند. هنگامی که قربانی شناسایی می شود، دادر به دور آن پیچیده و نازل هایی را در ساقه های آن فرو می کند که باعث انحراف جریان مواد مغذی گیاه میزبان به میهمان می شود.


 

اگر به جداره های صورتی داخلی گیاه گوشتخوار "ونوس" با نام علمی "Dionaea Muscipula" به دقت نگاه کنید، شاخک های حساس آن را مشاهده می کنید. لمس این شاخک ها باعث بسته شدن گیاه در کسری از ثانیه شده و قربانی بخت برگشته سرنوشتی جز مرگ نخواهد داشت.


 

"آلاله آلپ" با نام علمی "Ranunculus Adoneus" به دلیل توانایی خود در دنبال کردن خورشید مشهور است. در واقع، گل های زرد و کوچک این گیاه، خورشید را در طی روز از سمت مشرق به سمت مغرب دنبال می کنند. محققان معتقدند این اقدام باعث گرم نگه داشتن گیاه شده که شانس گرده افشانی توسط حشرات گرمادوست را افزایش می دهد.


 

این گونه آسیائی به نام "گیاه تلگراف" با نام علمی "Codariocalyx Motorius" نه با گل های خود، بلکه با برگ هایش خورشید را دنبال می کند. برگچه هایی که به برگ های بزرگتر اصلی متصلند، به طور دائم در حرکت بوده و تغییرات سطح نور خورشید و دما را کنترل می کنند. در واقع، آنها جایگاه برگ های اصلی را بر این اساس تنظیم می کنند. حرکت این برگ ها به قدری سریع بوده که با چشم غیر مسلح نیز قابل مشاهده است.


 

زنبق ها در بهار و اوایل تابستان گل می دهند. در واقع، آنها زمان گل دهی خود را از طریق طولانی تر شدن مدت زمان روزها و کوتاه تر شدن مدت زمان شب ها تشخیص می دهند.


 

اگر گیاه حساس "مرا لمس نکنید" با نام علمی "Mimosa Pudica" را لمس کرده و یا تکان دهید، برگ های سرخس مانند آن تا نیمه جمع خواهند شد.


 

"خیار وحشی" با نام علمی "Sicyos Angulatus" یک سنسور فوق حساس است. در حالی که اکثر ما توانایی احساس وزنی کمتر از 2 گرم را نداریم اما این گیاه فشار 0.25 گرمی را حس کرده و به حالت چرخشی خود را جمع می کند.


 

همانند اکثر گیاهان، "نیلوفر پیچی" با نام علمی "Ipomea Nil" خود را به سمت خورشید بالا می کشد. اما یک نوع خاص از آن با نام علمی "Shidare Asagao" توانایی حس جاذبه خود را از دست داده است. در نتیجه، این گیاه جهت بالا را تشخیص نداده و پیچک های آن به سمت پایین می آیند.


 

در محیط آزمایشگاه مشخص شده که "موشک دریا" که یک نوع علف هرز ساحلی با نام علمی "Cakile"است، هم نوعان خود را شناخته و در حضور آنها ریشه های خود را بیش از حد گسترش نمی دهد. اما در هنگامی که کنار یک گیاه غریبه کاشته شود، تا حد ممکن ریشه های خود را گسترش داده و امکان زیادی برای حیات گیاه دیگر باقی نمی گذارد.


 

گندم عادی با نام علمی "Triticum Aestivum" که به نام "گندم زمستانی" نیز شناخته می شود، همانگونه که از نامش مشخص است تنها در فصل زمستان و سرما محصول می دهد. در واقع، اگر برف زمستانی جوانه های این گیاه را نپوشاند، هیچ گاه گل نداده و خوشه های آن به بار نمی نشینند. اما اگر قبل از کاشت، کشاورزان بذر آن را برای مدتی در فریزر نگهداری کنند، جوانه های گندم حتی بدون بارش برف نیز محصول می دهند.  

 


www.NiceNews.IR

   


نظرات()   

اخبار خوب ایران و جهان